info@huggermugger.com.tr
0232 335 14 47

Haber Detay - CES 2020’ye akıllı şehirler damga vurdu

CES 2020’ye akıllı şehirler damga vurdu
Paylaş:
CES 2020’ye akıllı şehirler damga vurdu
7-10 Ocak tarihlerinde gerçekleşen CES 2020’ye, akıllı şehirlere yönelik inovatif teknolojiler damga vurdu.

7-10 Ocak tarihlerinde gerçekleşen CES 2020’ye, akıllı şehirlere yönelik inovatif teknolojiler damga vurdu. Toyota ve Sony gibi şirketlerin de bu alandaki yeni çözümlerini tanıtması, teknoloji dünyasının akıllı şehirler için yatırımlarına tüm hızıyla devam ettiğini gösteriyor.

Akıllı şehirler, vatandaşların yaşam kalitesini artırmak ve çevre ile etkileşimlerini geliştirmek için şehir altyapısı ile teknolojiyi bir araya getiriyor. Bu entegrasyonla toplu taşımadan hava kalitesine kadar birçok değişkenin iyileştirilmesi hedefleniyor. Geleceğin şehirlerinde tüm bu iyileştirmeler için nesnelerin internetinden 5G’ye kadar ileri teknolojilerin kullanımı hedefleniyor.

Pazar araştırmalarına göre akıllı şehirlerin 2022 yılına kadar 158 milyar dolardan fazla büyüme gösterecek. 7-10 Ocak tarihlerinde gerçekleşen dünyanın en büyük teknoloji etkinliklerinden biri olan CES 2020’de de akıllı şehirlere yönelik inovatif teknolojiler dikkat çekti. 

Otomotiv sektörünün dev isimlerinden Toyota, CES 2020’ye akıllı şehir konseptiyle damga vurdu. Toyota Motor Corporation'ın şu anki başkanı Akio Toyoda, Japonya’da 175 dönümlük bir arazide akıllı Woven City isimli bir şehir konsepti hayata geçireceklerini söyledi. 2021 yılında inşaasına başlanacak olan otonom araçlardan yapay zekaya kadar birçok teknoloji entegre şekilde kullanılacak. Şehirde ilk etapta 2000 vatandaş ve araştırmacı yaşayacak. Toyota’nın akıllı şehri, bu yönüyle geleceğin akıllı şehirleri için bir nevi prototip olacak gibi görünüyor.