info@huggermugger.com.tr
0232 335 14 47

Haber Detay - Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'tan Hindistan'a 5,5 milyar dolarlık yatırım planı

Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'tan Hindistan'a 5,5 milyar dolarlık yatırım planı
Paylaş:
Amazon'un kurucusu Jeff Bezos'tan Hindistan'a 5,5 milyar dolarlık yatırım planı
Dünyanın en zengin ismi olan Amazon'un kurucusu Jeff Bezos, Hindistan'a 5 yıl içinde 5,5 milyar dolar yatırım yapacağını duyurdu.

Dünyanın en büyük perakende internet satış sitesi olan Amazon'un patronu Jeff Bezos, yüksek büyüme potansiyeli nedeniyle Hindistan'a 2025'e kadar 5,5 milyar dolar yatıracağını açıkladı.

Bezos, şirketinin 1 milyar dolarlık yatırımla küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin dijitalleşmesine yardımcı alacağını duyurdu.

10 MİLYAR DOLARLIK HİNT ÜRÜNÜ ALACAK

Yeni Delhi'deki bir şirket etkinliğinde konuşan Bezos, 21. yüzyılın "Hindistan'ın yüzyılı" olacağını belirtti.

Bezos bugünkü konuşmasında "Dinamizm, enerji, büyüme… Bu ülkede özel bir şey var. Üstelik demokratik bir ülke" dedi ve Amazon'un 2025'te 10 milyar dolarlık Hint ürünü ihraç edeceğini söyledi.

PROTESTOLARA NEDEN OLDU

Ancak e-ticaret milyarderinin üç günlük Hindistan ziyareti protestolara da yol açtı. 300 kentte binlerce küçük tüccar, Amazon'un yerel ticareti olumsuz etkileyeceğini söyleyerek sokaklara çıktı.

Esnaf, Amazon'un platformdaki büyük şirketleri öne çıkardığı ve çok düşük fiyatlarla ürün satarak yerel esnafı batırdığını savunuyor. Amazon ise bu suçlamaları reddediyor.