info@huggermugger.com.tr
0232 335 14 47

Blog Detay - Matbuu Faturadan E-Faturaya Nasıl Geçebiliriz?

Matbuu Faturadan E-Faturaya Nasıl Geçebiliriz?
Paylaş:
Matbuu Faturadan E-Faturaya Nasıl Geçebiliriz?
Günümüzde gerek çevreyi korumak gerekse de işleri kolaylaştırmasından ötürü e-fatura sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Günümüzde gerek çevreyi korumak gerekse de işleri kolaylaştırmasından ötürü e-fatura sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. Hukuki nitelik bakımından geleneksel kağıt faturalardan hiçbir farkı olmayan e-faturalar, dijital ortamda hızlı bir biçimde fatura oluşturarak müşterilerinize iletmenizi sağlamaktadır. Son zamanlarda e-fatura kullanan ve e-fatura gönderen firmaları sürekli olarak görmekteyiz. Bunun nedeni de artık internetin hayatımızın her alanına girmiş olması ve işlerimizi de kolaylaştırmasıdır. Peki e-faturaya geçiş nasıl yapılır? E-faturaya geçiş bize avantaj sağlar mı? Bu yazımızda sizlere bu detaylardan bahsedeceğiz.

E-Faturaya Geçme Adımları

Şahıs işletmesi, anonim şirket ya da limited şirket fark etmeksizin her firma, e-faturaya geçebilmektedir. Bunun için ise şu adımları izlemek yeterli olacaktır:

1- E-İmza veya Mali Mühür Alınmalı: Eğer şahıs şirketiyseniz, ıslak imza değeri taşıyan e-imzanızı almanız gerekmektedir. Eğer Anonim Şirket ya da Limited Şirketseniz, mali mührünüzü almalısınız.
2- GİB başvurusu tamamlanmalı: Mali mühür ya da e-imza aldıktan sonra Gelir İdaresi Başkanlığına başvuru yapmalısınız. Bu başvuru tamamlandıktan sonra zaten e-faturaya geçmiş oluyorsunuz.
3- Entegratör Seçilmeli: E-İmza ve mali mührünüzle beraber Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB), e-fatura başvuru ekranından kayıt olduktan sonra da entegratör üzerinden e-fatura gönderip alacağınızı beyan etmelisiniz.

E-faturaya geçiş aslında zor olmayan basit adımlardan oluşmaktadır. Bu adımların tamamı izlendikten sonra sizler de e-fatura kullanımına başlayabilirsiniz.

Ne Zaman Geçiş Yapılmalı?

E-faturaya geçiş, son izleyen 2 muhasebe yılı için, 10milyon TL ciroyu geçen firmalar için takip eden sene içerisinde yılbaşında yapılmalıdır. Gönüllü olarak e-faturaya geçiş yapmak isteyen işletmeler de sene içerisinde istedikleri bir zamanda sisteme geçiş yapabilirler. E-fatura başvurusu, e-imza ve mali mührün beklenme süresiyle beraber yaklaşık olarak 1-2 hafta içerisinde sonuçlanmaktadır. Eğer mali mühür ya da e-imzanız zaten varsa Net Market aracılığı ile çok kısa bir süre içerisinde e-fatura kullanmaya başlayabilirsiniz.

E-faturaya geçiş sizlere şu faydaları sağlayacaktır:

  • Faturalarınızı dijital ortamda saklayabilirsiniz.
  • İş süreçlerinizi hızlandırabilirsiniz.
  • Şirketinizin verimliliği artar.
  • Hızlı ve kolay bir biçimde fatura oluşturabilirsiniz.
  • Oluşturduğunuz faturaları tek bir tıkla müşterilerinize iletebilirsiniz.
  • Faturalarınızı dijital ortamda yaklaşık 10 yıl boyunca saklamanız mümkün olur.
  • Muhasebe yazılımları ile uyumludur.
  • Her an her yerde ulaşabilirsiniz.
Blog Yorum
Yorumlar (0)

Blog için yapılmış herhangi bir yorum bulunamadı !